29. januarja, 2024  /  Kritika

Kralj propadanja

Brez Božičeve poezije, z vrhom v Mlečku, žbunju, grobovih v njem, izkustvo slovenščine ne bi bilo enako; najbrž je ta jezik med vsemi pesniki pripeljal najbolj do roba in čez.

27. marca, 2023  /  Proza

Spomini Šefketa Ramadanija

Po dolgotrajnih nalivih so ga odkrili zjutraj, sredi velike luže, ki se je raztezala na skupnih površinah med bloki. Šefket Ramadani, vodja ene najbolj zloglasnih tolp na območju srednje in jugozahodne Evrope, je preminul 12. 1. 2092.

15. novembra, 2022  /  Kritika

Glas filozofskega incela

Žličar vsekakor poseduje pripovedniški talent in miselni zamah, ki pa bi ga moral bolj disciplinirano realizirati. Njegovega doprinosa pa ne smemo spregledati, saj odstopa od modnih smernic in je eno redkih del, ki ponudi glas sodobnim osamljenim moškim.

28. septembra, 2022  /  Kolumna/esej

Cenzura, a čigava?

V naslovu se je takoj pojavil škandalozen naslov o cenzuriranju. Če smo natančni, do cenzure ni prišlo, prišlo je kvečjemu do cancelanja oz. deplatformizacije, ki je glavno orožje v boju ravno nasprotne strani. Knjiga je izšla, nihče se nad tem ne pritožuje, zgolj DSP je odrekel soizdajo.

12. januarja, 2022  /  Kolumna/esej

Covid in razpad modernosti

Virus je dejstvo. Relevantna debata ne poteka med (dejanskimi) antivaxxerji in cepilskimi fanatiki, temveč med zagovorniki zaprtja družbe in zagovorniki pogoja PCT. Slednji so v času zaprtja ukrepe razglašali za fašistoidne, nenavadno pa je, da se jim ukrep obveznega cepljenja ne zdi takšen.

29. decembra, 2021  /  Kritika

Nova forma, stara vsebina

Roman morda ni naše najljubše branje leta, a se ga, tudi ob njegovi kratkosti, splača prebrati, če si želimo dozo nabritega cinizma in avtentičen uvid v novejšo zgodovino industrijskega proletariata na Slovenskem.

28. oktobra, 2021  /  Intervju

Šaha ne moremo dojeti s pravili domin

Verjetno se v številnih tradicijah po vsem svetu pojavlja ta ideja umika v bližini apokalipse. Ta bližina zdaj ni več stvar samo misterioznega občutja, ampak je to neko realno občutje, za katerega verjamem, da nas preveva množično, ne glede na naše svetovne nazore.

18. avgusta, 2021  /  Kolumna/esej

Oh, ta minikrila v 70-ih

Minikrila v 70-ih: vsesplošno deljenje slik Afganistank v 70-ih v minikrilih je neverjetno rasistično početje. Sporočilo je, prvič, zelo cinično: poglejte, srečni ste lahko le, če ste podobni nam. Drugič, je izjemno šovinistično: večina muslimank to sporočilo dojame kot signal, da jih zahod lahko razume le, če so seksualno objektivirane..

1. julija, 2021  /  Kritika

Škotski mojster

Med izrečenim in neizrečenim, v negotovi špranji med vidnim in nevidnim se pojavljajo duhovi, ki lebdijo med verzi. Zaradi artikulacije tega občutja in sodobne intimnosti lahko Burnsideovo delo uvrstimo med veliko poezijo današnjega zahoda.