29. decembra, 2022  /  Kritika

Nekaj lepega

Da otroci s svojo radovednostjo, razmišljanjem in domišljijo najdejo neprimerno širšo paleto možnosti ob zaključnem vabilu slikanice, se je avtor kljub začetnim dvomom prepričal ob številnih srečanjih z otroki.

28. decembra, 2022  /  Kritika

V besedo ujeti nastajajoči svet

Vendar domet romana ni v osrednjem ljubezenskem zapletu s tragičnimi posledicami za vse vpletene, temveč v orisu surove povojne atmosfere delavskega predmestja, katerih resnične dogodke oz. fragmente iz otroštva Jančar znova, v prepoznavni maniri, subtilno preplete s fiktivnimi dogodki in svetopisemskimi motivi.

27. decembra, 2022  /  Kritika, Mišljenje

»Vojna je molk«

Impresivna slikanica kratkih, metaforično nasnutih misli o vojni, ki ob temačnih podobah »privablja« s svojo »odbojnostjo«, je prišla pred slovenske bralce v času, ko smo se, kolikor je to dovoljeno pomisliti, skorajda že navadili na vsakodnevna poročila o ne tako oddaljeni vojni.

29. novembra, 2022  /  Kritika

O negi odnosa

Adichie se s spomini vrača v čas otroštva, zaznamovanega s kolektivnim duhom strogega uokvirjanja in usmerjenega pričakovanja
bodočih žená. Žená kot predvsem prijaznih, ustrežljivih in samozatajevanih soprog in ne kot samostojnih, izobraženih, močnih in negovanih žensk.

23. aprila, 2022  /  Kritika

Poziv k strpnosti

Avtorica, opozori da je še posebej v postpandemičnem času nujno potrebno vnovič definirati pojme svoboda, demokracija, normalnost, sreča, sebičnost, odgovornost in še kaj. Se spomniti, da smo ljudje družbena bitja, ki za svoj obstoj potrebujemo drug drugega.

31. decembra, 2021  /  Kritika

Gledališče brez imena

Avtorica znova problematizira stereotipne vloge ženske in moškega, žensko seksualnost, nasilje nad telesom, manipulacije s čustvi in kar je še odkritega in prikritega nasilja v patriarhatu.

8. novembra, 2021  /  Kritika

Literarno popotovanje za sladokusce

Roman Naj me kdo zbudi zastavlja vprašanja, na katera ne daje enoznačnih odgovorov. Na povsem nemoralizirajoč, neciničen, sila zabaven in prejkone topel način ponuja domišljijsko in eruditsko bogato popotovanje za prefinjene, vsega hudega navajene literarne sladokusce.

11. oktobra, 2020  /  Kritika, Mišljenje

Anina mojstrovina

Ana Schnabl je tudi v tokratnem delu pokazala tako občutljiv uvid v posameznikove zapletene psihološke meandre kot visoko jezikovno-stilistično ubranost in na ta način roman z na pogled preprostima zgodbo in zapletom preobrazila v vrhunski umetniški izdelek.

8. septembra, 2020  /  Kritika

Feniksov vzlet

Dar te knjige je v preprostem, intimnem, iskrenem in necenzuriranem popisu žalovanja kot osebnega in hkrati občečloveškega stanja, ki se ob koncu vendarle uspe zaobrniti na stran svetlobe, s čimer sugerira misel o feniksovem vzletu.